Az ajándékcsomagolás első lépése
Az ajándékcsomagolás igazán élvezetes része a díszítés, de sajnos a munkát ebben az esetben is a kevésbé érdekes alapoknál kell kezdeni.
Doboz csomagolása
Ha szerencséje van az embernek, akkor szép, szabályos dobozzal van dolga.
Fektesd a dobozt a csomagolópapírra, majd tekerd körbe annyi csomagolópapírral, hogy teljesen befedje. Kétoldalt annyi papírt hagyj, hogy a szélek kicsit fedjék egymást. Nem érdemes túl sok papírt használni. Egyrészt mert pazarlás, másrészt csak útban lesz a későbbiek során.
Hajtsd rá a csomagolópapírt a dobozra úgy, hogy kb. a doboz feléig érjen, majd hajtsd fel rá a másik oldalt is. (Figyelj rá, hogy ez a rész az ajándék aljára essen. Végül a kész csomagolást meg kell fordítani, a masni pedig a másik felére kerül majd.) Rögzítsd ragasztószalaggal.
Hajtsd le oldalt a felső részt úgy, hogy oldalt két kis háromszög keletkezzen. Ha szükséges, körömmel húzd át az éleket.
Hajtsd be középre a két háromszöget.
Az alul keletkezett nagy háromszöget hajtsd fel és rögzítsd ragasztószalaggal. Csináld meg ugyanezt a másik oldalon is, és már kész is. Az így elkészült alapcsomagolást ezután ezerféleképp díszítheted, variálhatod tovább, hogy igazán egyedi végeredményt kapj.
+Tipp:
Elegánsabb lesz a csomagolás, ha a papír éleit visszahajtod, mivel így nem fog látszódni a vágott rész.
A papír méretre vágásánál ne felejtsd el ezeket a hajtásokat belekalkulálni.
Ha vastagabb papírt használsz (kb. 70-80 g-os papír körül), akkor ezzel a hajtogatásmóddal akár el is hagyhatod a ragasztószalagot.
Ha hagyományos módon átkötöd szalaggal, vagy zsinórral, akkor a csomagolás szépen megáll magától is. Ez jó megoldás, ha környezettudatos vagy, hiszen az ajándék így könnyen kibontható anélkül, hogy a papír elszakadna. Újra fel lehet használni csomagoláshoz, apróbb díszek, ajándékkísérők elkészítéséhez.
Kör, henger, szív, gömb és egyéb "borzalom":
Bajosabb a dolog, ha elvetemült formájú ajándékkal hozott össze a sors. De nem kell megijedni, erre is van egyszerű csomagolási módszer. A mi mintapélkdányuk most egy kicsi, kerek bonbonier:
Ha vastagabb papírt használsz, akkor még az egészen fura a lakú holmik is becsomagolhatók a fenti technikával. Persze ilyenkor precíz élekre ne számíts.
Ha nem akarsz ezzel bajlódni – és sem dobozba, sem pedig táskába nem akarod tenni a meglepetést - akkor az egyik leggyorsabb megoldás véleményünk szerint a selyempapír (esetleg krepp papír).
Tedd a tárgyat a papír közepére, majd a sarkokat középen összefogva készíts egy helyes kis bugyrot.
Ha a tárgy henger alakú, tekerd két réteg papírba, hajtsd be az alját, felül pedig kösd össze.
A csomagolás alját megerősítheted azzal, hogy egy színben passzoló, kartonbon kivágott kört ragasztasz a kompozíció aljára. Így garantáltan nem szakad szét a papír, ha valaki a nyakánál fogva emeli fel az ajándékot.
Érdemes legalább két réteg papírt használni, így a csomagolás nem lesz átlátszó.
+Tipp
Ha exkluzívabb, érdekesebb megoldást szeretnél, használhatsz papír helyett vetexet, vagy maradék textilt is. Akár kendőbe is csomagolhatsz, ami az ajándék részét is képezheti. Ezt a megoldást a japánok igazi művészetté fejlesztették, ami a furoshiki névre hallgat.
(A furoshiki tulajdonképpen nem más, mint egy négyzet alakú kendő, amibe az égvilágon mindenfélét be tudnak csomagolni, hogy elrakják, vagy épp szatyorként vigyék magukkal az adott holmit.)
Végezetül pedig van egy jó hírünk. Mi elvégezzük helyetted a piszkos munkát. Minden nálunk vásárolt, beleértve a nagyobb fadobozt és kulcsos szekrényt is, nátronpapírba csomagolva, zsineggel átkötve küldünk. A natúr papír tökéletes alap arra, hogy tovább dekorált, a saját ízlésednek megfelelően alakítsd tovább az ajándék csomagolását.
Cimkék:ajándékcsomagolás