Betongyurma
Annyira döcögősen indult az év, hogy kellett laza két hónap, mire megint ideértünk. Először nehéz volt visszarázódni a hétköznapokba a sok ünneplés után. Aztán jött a szokásosak mondható januári betegeskedős időszak. Ezektől pedig úgy elmaradtunk a munkával, hogy folyton csak a műhelyben voltunk, nem volt idő írni vagy fotózni. De most végre, talán és lassan visszarázódunk a hétköznapokba.
És aminek az apropóján billentyűzetet ragadtunk az nem más, mint a beton. Nem egészen az a fajta, amit építkezéseken kevernek, ipari mennyiségben. Ez az, amivel otthon is pepecselhet az ember, nagyobb kosz nélkül, egy szál pohár és kanál segítségével.
A kreatív betonok minden szükséges alkotóelemet tartalmaznak, a cementet és adalékanyagot is (ami lehet nagyobb szemcsés, vagy egészen finom porszerű is), csak vizet kell adni hozzájuk, és készülhet is a kaspó, tálka, mécsestartó, vagy épp medál. Már korábban is használtuk ezt az anyagot az ékszerekhez, de most valami új dolgon akadt meg a szemünk.
A házi betonozás új dimenzióit nyitja meg a betongyurma. Mivel imádunk mindenféle új alapanyagot és technikát kipróbálni, azonnal lecsaptunk egy adagra belőle.
Első nekifutásra eléggé fura, ugyanis a száraz por telis-tele van tetemes mennyiségű, apró kis szállal. Valószínűleg ennek a plusz adaléknak köszönhetően áll össze gyúrható állagúvá a massza.
A víz hozzáadása után az „szőrszálak” jelenléte már nem igazán érzékelhető, úgy már a hagyományos betonra hajaz a történt.
Figyelni kell a megfelelő keverési arány betartására (9:1 - a beton javára), mert csak így érhető el a megfelelő állag. Ha túl száraz, akkor nem áll össze szépen, és morzsolódik, repedezik. Ha pedig túl vizes, akkor gyurma helyett egy marék sarat kapunk, amiből maximum palacsinta, vagy csöpögtető vár készíthető. (Bár tulajdonképpen csepegtetéssel is lehet érdekes dolgokat készíteni, szóval meggondolandó a dolog.... A túlvizezés azonban ront a beton szilárdságán, ezt érdemes szem előtt tartani.)
Mivel cementben nyúlkálni nem vicces, védőeszközök tekintetében is betartottuk a tasak utasításait, és gumikesztyűben dolgoztunk. Ez kicsit (na jó, eléggé) nehezíti a folyamatot, de sajnos megkerülhetetlen.
A betongyurma nagy előnye a hagyományos társához képest, hogy öntőforma használata nélkül készíthetünk belőle különböző tárgyakat.
Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy az állaga nem hasonlít igazán a hagyományos értelemben vett gyurmáéra. Nagyon aprólékos tárgyak készítésére szerintünk nem igazán alkalmas. Ahhoz jobb a klasszikus beton + öntőforma megoldás, vagy esetleg valamilyen más alapanyag – pl. süthető gyurma.
Egyszerű alakzatok, - mint amilyen pl. egy gömb, kocka, csepp, vagy egy kaboson – elkészítéséhez viszont tökéletes. De kiszúrókkal (kb. 2-3 cm átmérőtől, nem a minikre gondolunk) is készíthetünk belőle különböző formákat, és késsel is formázható.
A végeredmény csiszolható, és ha nagyon muszáj, akkor fúrható is. Bár szerintünk sokkal egyszerűbb még megkötés előtt kialakítani a szükséges lyukakat.
Mi az első próbálkozást nem bonyolítottuk túl. Készült egy helyre kis betongombóc medál, hozzáillő pötty fülbevalókkal.
És a (nagyon) lassan közelgő tavasz jegyében egy kabosonos medál, amibe virág formákat nyomdáztunk mini kiszúró segítségével, amit még korábban szereztünk be egy mini, tavaszi dísz (fácska) készítéséhez.
Eredetileg a virágok közepébe strasszokat terveztünk, de természetesen ezeket úgy eltettük valahová, hogy nem került elő... Végül gyöngytollat használtunk a díszítéshez.
Bár a kreatív beton instant mivoltának köszönhetően könnyebben kikeverhető, mint hagyományos társa, azért az alapokat itt is be kell tartani.
+ Tipp:
A beton néhány óra leforgás alatt megköt, és nem alakítható tovább. Nagyjából egy nap kell ahhoz, hogy a formából – már ha épp használsz ilyet – biztonságosan – ki lehessen venni.
Azonban a végső szilárdságát csak jóval később, több nap múltán nyeri el, és nem szabad hagyni, hogy ezidő alatt túlságosan kiszáradjon, mert az a minőség rovására fog menni. Hivatalosan szólva a beton megég. Porladós lesz, akár még az is előfordulhat, hogy könnyedén szét tudod morzsolni a tenyeredben. Ezt kiküszöbölendő, érdemes locsolgatással pár napig nedvesen tartani (különösen a meleg, nyári hónapokban). Néha ez nem megoldható – mikor pl. ékszer készül, és azonnal a foglalatba tesszük a betont. Ilyenkor a foglalat igencsak megsínylené a napokig tartó rendszeres zuhanyt. Ebben az esetben elhagyhatod ezt a mozzanatot, és próbáld meg a számára legideálisabb helyen tárolni az ékszert: hűvös – de fagymentes – helyiségben, jó távol a fűtőtesttől és a napsütéstől.